Grupa

Zielone SMOKI 2015/16

ilustracja

Zajęcia domowe na dziś

Zajęcia z poprzednich dni

Ogólny rozkład materiału oraz tematyka:

Kwiecień

Kolory wiosny

 1. Obrazy wiosennego nieba
 2. Małe i duże ogródki
 3. Ziemia tęcza malowana
 4. Oznaki wiosny
 5. Kogo obudziła wiosna?

Powietrze niewidzialny żywioł

 1. Niewidzialne powietrze
 2. Powietrze nad nami
 3. Jak czujemy powietrze?
 4. Do czego jest potrzebne powietrze?
 5. Czyste powietrze skarbem naszej planety

Latające wynalazki

 1. Obiekty latające
 2. Balonowa rakieta
 3. Marzenia o lataniu
 4. Moja powietrzna podróż
 5. Ilu pasażerów?

 

13.04.2016 „WIOSENNE IGRZYSKA PRZEDSZKOLAKÓW.”

W tym dniu dzieci z naszej grupy wzięły udział w IGRZYSKACH PRZEDSZKOLAKÓW zorganizowanych przez Szkołę Podstawową nr 8. Zielone Smoki zdobyły pierwsze miejsce.

15.04.2016 „ O TALERZU NIEROZBITKU.”

W tym dniu naszą grupę odwiedzili aktorzy z TEATRU DZIECI ZAGŁĘBIA IM. JANA DORMANA. Dzieci miały okazję nie tylko zobaczyć wspaniały spektakl teatralny, ale również wziąć w nim aktywny udział. Takie spotkanie ze sztuką było wyjątkowym przeżyciem.

 

Marzec

Wodne odgłosy

 1. Deszcz jest muzyką
 2. Słońce czy deszcz?
 3. W warsztacie małego artysty
 4. Kropelkowe wędrówki
 5. Jak żyją rośliny?

Woda dla zdrowia

 1. Wodę pijesz – zdrowo żyjesz
 2. Piramida zdrowia
 3. Podróż do krainy czystości
 4. W drodze do zdrowia
 5. Koło zdrowia

Tajemnice wodnego świata

 1. Skarby z dna morza
 2. Życie w Bałtyku
 3. Bajeczna rafa koralowa
 4. Życie w jeziorach, stawach i rzekach
 5. Marcowe opowieści znad stawu i rzeki

Wielkanocne tradycje

 1. Zagroda Oli
 2. Koszyk Oli
 3. Przygotowania Oli do Świąt
 4. Jak Ola nakrywała do stołu
 5. Wielkanocne tradycje

Sztuka bycia odważnym

 1. Co to jest odwaga?
 2. Czy ktoś odważny musi być silny?
 3. Odwaga w czynach, a nie w słowach
 4. Strach ma wielkie oczy
 5. Waga, odwaga, równowaga

 

04.03.2016r „ DIETETYK W PRZEDSZKOLU ”

4 marca w Przedszkolu nr 2 „ Tęczowa Dwójeczka w Siemianowicach Śląskich odbyło się spotkanie z panią dietetyk z Centrum Dietetycznego Natur House, która w bardzo ciekawy sposób przeprowadziła z przedszkolakami pogadankę na temat zasad zdrowego odżywiania. Wychowankowie byli zachęcani do spożywania na co dzień potraw, które są mniej lubiane przez dzieci ( warzywa, surówki, owoce, kasze itp.) oraz zachęcane do unikania tych, które im niestety bardzo smakują ( słodycze, batoniki, napoje gazowane, chipsy, hamburgery itp ). Pani dietetyk zapoznała przedszkolaków z piramidą żywienia od produktów najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które dla dobra naszego organizmu powinny być wyeliminowane. Dzieci mogły posłuchać również o tym, jak sposób odżywiania wpływa na nasze zdrowie i zachowanie. Wychowankowie zostali zaproszeni przez naszego gościa do fantastycznej zabawy, podczas której losowali zdjęcia z różnymi artykułami spożywczymi, które mieli posegregować na dwie grupy ( zdrowe i niezdrowe ). Dzieci poradziły sobie fantastycznie. Następnym zadaniem było pokolorowanie tylko zdrowych produktów. Z tym oczywiście dzieci też nie miały problemów. Na zakończenie spotkania każdy przedszkolak otrzymał naklejkę z napisem „ Wiem co jem.” Spotkanie z dietetykiem uświadomiło wychowankom, że podstawą zdrowej diety są produkty zbożowe, że powinny jeść jak najwięcej warzyw i owoców, a unikać niezdrowych produktów takich jak słodycze, frytki, hamburgery, chipsy czy też kolorowe gazowane napoje. Dzieci wiedzą jak ważny jest oprócz zdrowej diety sport i ruch.

21. 03. 2016r „ MARZANNA”

W tym dniu dzieci z naszego przedszkola wraz z wychowawcami wybrały się do parku nad staw pożegnać zimę, a powitać nową porę roku wiosnę. Wszyscy w radosnych nastrojach, grając na instrumentach perkusyjnych. Dzieci symbolicznie z wielka radością pożegnały piękną kukłę wrzucając ją do wody. Dzieci bawiły się wyśmienicie.

 22. 03.2016r „ ODWIEDZINY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1”

Szkoła Podstawowa nr 1 im Mikołaja Kopernika w Siemianowicach Śląskich zorganizowała dzień przedszkolaka i zaprosiła do siebie dzieci z naszego przedszkola. Wychowankowie byli bardzo zainteresowani wycieczką choćby z tego względu, że niektórzy z nich idą po wakacjach do szkoły. Dzieci miały możliwość zapoznać się z budynkiem szkoły, oraz uczestniczyć w zajęciach z historii, z panią logopedą, przyrodniczych, komputerowych i gimnastycznych. Przedszkolakom najbardziej spodobała się sala gimnastyczna, na której bawiły się najlepiej. Dzieci spotkały się z absolwentami naszego przedszkola, którzy mieli za zadanie oprowadzić wychowanków po szkole i zapoznać z salami lekcyjnymi, oraz nauczycielami. Taka forma prezentacji szkoły jest bardzo dobra, gdyż daje przyszłym uczniom poznać to, co czeka ich za parę miesięcy.

30.03.2016r „ AUTOCHODZIK”

W kwietniu dzieci z TĘCZOWEJ DWÓJECZKI wzięły udział w programie edukacyjnym w zakresie wychowania komunikacyjnego „ AUTOCHODZIK.”. Zajęcia prowadzili przedstawiciele Straży Miejskiej w Siemianowicach Śląskich. Spotkanie miało na celu przygotowanie dzieci do odpowiedzialnego zachowania się w ruchu drogowym, poprzez zabawę starszaki uczyły się jak bezpiecznie poruszać się po drogach. Nasze przedszkolaki bawiły się wspaniale w kolorowym miasteczku drogowym. Największą atrakcją była oczywiście przejażdżka autkami. Zajęcia z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego były również dobrą okazją do przypomnienia o obowiązku noszenia elementów odblaskowych podczas poruszania się po drodze po zmierzchu poza terenem zabudowanym. Dzieci chętnie odpowiadały na zadawane pytania, dzieląc się swoją wiedzą.

 

Luty

Woda - źródło życia

1. Woda – jeden z żywiołów

2. Wodne opowieści.

3. Życiodajna woda.

4. Ważne wodne zawody.

5. Skąd się bierze woda w kranie?

Sztuka bycia szczęśliwym

1. Mam prawo do pokazywania uczuć.

2. Ciepło domowego ogniska.

3. Świat przez różowe okulary.

4. „Kiedy ucieka smutek…”

5. Na scenie i w życiu.

Płyniemy na daleki ląd

1. W poszukiwaniu skarbu.

2. Wodne eksperymenty.

3. Odkrywamy Amerykę.

4. Ciekawa Afryka.

5. W krainie kangurów.

Wodne odgłosy i eksperymenty

1. Deszcz jest muzyka.

2. Słońce czy deszcz.

3. W warsztacie małego artysty.

4. Kropelkowe wędrówki.

5. Jak żyją rośliny?

03.02.2016r "ODWIEDZINY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 8.”

Dzieci w tym dniu zapoznały się ze szkołą, nauczycielami, oraz brały udział w lekcjach pokazowych w poszczególnych klasach.

04.02.16r  "PLANETARIUM ORBITEK"

4 lutego dzieci z naszego przedszkola zostały zaproszone do mobilnego Planetarium ORBITEK. Razem z bohaterem o imieniu Orbitek, przedszkolaki miały okazję zwiedzić drogę mleczną, policzyć i zobaczyć wszystkie planety naszego układu słonecznego, odwiedzić Księżyc i wylądować na Marsie. Wrażenia wychowanków były niezwykłe. Planetarium zabrało dzieci w niezwykłą podróż do najdalszych zakątków kosmosu, odkryło i wyjaśniło niesamowite zagadki Wszechświata.

05.02.16r "BAL KARNAWAŁOWY"

Karnawał to wspaniały okres balów i zabaw. Każdego roku dostarcza wszystkim wiele radości. Sale przedszkolne w tym dniu, były pełne kolorowych balonów i ozdób. Rodzice wykazali się wielką pomysłowością i fantazją przygotowując dla swoich maluchów tak piękne stroje. Na balu pojawiły się postacie z różnych bajek. Po prezentacji strojów rozpoczęły się tańce w rytm muzyki, które były przeplatane zabawami i konkursami. Uśmiechnięte buzie naszych wychowanków to najlepsze podsumowanie wspólnej zabawy. Pozostały wspomnienia, które będą nam towarzyszyć do kolejnego balu karnawałowego.

 

Styczeń

Opowieści zimowego nieba

1. Nasz kalendarz.

2. Gwiazdy, komety, planety.

3. Spotkanie z Księżycem.

4. Mroźna zima.

5. Za polarnym kręgiem.

Sztuka życia w zgodzie

1. Co to jest sprawiedliwość?

2. To niesprawiedliwe!

3. Trudne konflikty.

4. Chociaż różni, ale ważni.

5. Wyścig zgody.

Z babcią i dziadkiem przy kominku

1. Drzewo genealogiczne.

2. Co babcia robi najlepiej?

3. Z dziadkiem zawsze jest ciekawie.

4. Książki, zabawy o pamiątki moich dziadków.

5. Co mogę zrobić dla babci i dziadka.

Czas na bal

1. Karnawał.

2. Kolorowe balony.

3. Maski.

4. Karnawałowe rytmy.

5. Bal karnawałowy.

18.01.16r "ŚPIĄCA KRÓLEWNA."

W poniedziałek 18 stycznia przedszkolaki udały się do Centrum Kultury w Siemianowicach Śląskich, by obejrzeć spektakl muzyczny przygotowany przez Teatr Muzyczny t- art z Wrocławia pt :  „ŚPIĄCA KRÓLEWNA.” To interpretacja pięknej baśni Charlesa Perraulta znana dzieciom na całym świecie. W towarzystwie baśniowej muzyki i magicznej scenerii ta piękna historia wprowadziła wszystkich widzów w świat fantazji i rozbudziła wyobraźnię. Aktorzy zadziwiali pięknymi strojami i piosenkami. Dużym atutem był też nawiązywany przez postacie kontakt z publicznością. Dzieciaki nie odrywały oczu od wydarzeń toczących się na scenie. Bardzo dużym zaskoczeniem dla wszystkich widzów było pojawienie się Scooby – doo, oraz Freda , który na koniec przedstawienia obudził ze snu ŚPIĄCĄ KRÓLEWNĘ.

21.01.16r  "WIZYTA W BIBLIOTECE."

21 stycznia „Zielone Smoki” miały okazję wybrać się do biblioteki. Po dotarciu na miejsce okazało się, że Pani Agnieszka przygotowała dla dzieci książki z pięknymi zdjęciami i ciekawymi wiadomościami na temat Nepalu. Przedszkolacy słuchali w skupieniu opowiadań o tym wspaniałym miejscu, które jest marzeniem wielu turystów z całego świata. Wychowankowie podczas spotkania dowiedzieli się, jak bardzo trudne jest życie ludzi w tym kraju. Każdego dnia muszą pracować w trudnych warunkach, żyją w ubóstwie, a wszystko dookoła uzależnione jest od rządów natury. Małe dzieci zamiast chodzić do szkoły bardzo ciężko pracują, ponieważ ich rodziców na to nie stać. Maluchy żyjące w Nepalu nie mają zabawek oraz przyjemności, jakie mają dzieci mieszkające w Polsce. Wiele ludzi żyje na co dzień bez wody, prądu i toalety. Nepal to setki malutkich wiosek, które są rozrzucone na stokach Himalajów. Przedszkolacy byli bardzo zainteresowani  wszystkim o czym mówiła do nich Pani Agnieszka. Na zakończenie spotkania dzieci kolorowały flagę Nepalu i oglądały zdjęcia Himalajów.

25.01.16r "TĘCZOWE PORUSZANKI."

25 stycznia odbyły się kolejne warsztaty z cyklu "Tęczowe poruszanki". Podczas spotkania rodzice i dzieci mieli okazję do wspólnej zabawy, gry na instrumentach oraz wykonania pracy plastycznej "Zimowy pejzaż". Przyjazna atmosfera wyzwoliła u dzieci radość i wiarę we własne uzdolnienia. Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie.

Tekst piosenki pt "CZUJĘ GŁÓD"

I. W spiżarni u babci Ludwiki
Mieszkają na półkach słoiki

Na półkach jak na łące
Wspaniałe i pachnące
Na każdym z nich karteczka
Serwetka wokół wieczka
Gdy drzwi od spiżarni otwieram
To głód mnie od progu rozdziera.

Ref. Czuję głód
Zjadłbym konia z kopytami gdybym mógł,

ucho słonia, starą teczkę,
A na deser wielką beczkę
Czuję głód.

II. Gdy jesień przyniesie dzień chłodny
Od rana już czuję się głodny

Zajadam więc kanapkę
By wzmocnić się choć kapkę.
Lecz bardziej mi odpowiada
Babcina marmolada
Więc idę do babci Ludwiki
I proszę o nowe słoiki.

Ref. Czuję głód…

 

Grudzień

W Kopalni

1. Opowieści Iskierki.

2. Górnicza czapka.

3. O mądrym Skarbniku i zasypanym chodniku.

4. Górnik.

5. Kopalnia Guido.

Zimowe zabawy

1. Czy to już zima?

2. Bałwankowe zabawy.

3. Zabawy na śniegu.

4. Moja książka.

5. Nasza książka.

Sztuka bycia dobrym człowiekiem

1. Dobro wśród nas.

2. Jesteśmy odpowiedzialni.

3. Dbamy o zwierzęta.

4. Zimowe pogotowie dla zwierząt.

5. Komu pomożemy w Święta.

Świąteczne smaki i zapachy

1.Świąteczne życzenia i nastroje.

2. Choinkowe ozdoby.

3. W oczekiwaniu Mikołaja.

4. Tradycyjne potrawy świąteczne.

5. Nakrywamy do stołu.

 

3.12.15r „ SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM”

W tym dniu gościliśmy w naszym przedszkolu górnika: tatę Mikołaja. Podczas spotkania przedszkolaki miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel, oraz jak bardzo jest nam potrzebny w codziennym życiu. Górnik przybył do nas w odświętnym stroju, dlatego dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej - czako i odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni, co było dla  najmłodszych dużą atrakcją spotkania. Gość wyjaśnił dzieciom jakie znaczenie mają kolory pióropuszy na czapce i kto je nosi. Przedszkolaki chętnie oglądały górniczy mundur oraz z zaciekawieniem wysłuchały opowieści naszego gościa. W trakcie wizyty górnika dzieci zaśpiewały piosenkę gwarą śląską. Wszystkie przedszkolaki zostały obdarowane przez gościa słodyczami, wśród których znalazły się prawdziwe „kopalnioki”. Spotkanie zakończyły podziękowania dla gościa. Dziękujemy  za zaangażowanie i poświęcony czas.

4.12.15r „ CZARNE KORYTARZE KOPALNI GUIDO”

Grudzień to miesiąc, w którym swoje święto obchodzą górnicy. Dlatego każdego roku staramy się żeby nasi wychowankowie poznali lepiej ich pracę. W tym celu wybraliśmy się do Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu. Wycieczka rozpoczęła się zjazdem ciasną i trzęsącą windą 170 m pod ziemię. Nie wszyscy byli z tego zadowoleni, ale zwiedzanie kopalni i opowiadanie górnika na temat jej tajemnic z pewnością zrekompensowały strach związany ze zjazdem pod ziemię. W trakcie zwiedzania kopalni dzieci spotkały również Skarbnika- DOBREGO DUCHA kopalnianych podziemi. Warto pamiętać by każdego napotkanego górnika pozdrowić tradycyjnym „ Szczęść Boże” Wycieczka dostarczyła wszystkim mnóstwa wrażeń.

7.12.15r „ TĘCZOWE PORUSZANKI”

Tego dnia odbyły się w naszym przedszkolu pierwsze zajęcia muzyczno – ruchowe z cyklu „ TĘCZOWE PORUSZANKI.” Rodzice wspólnie z dziećmi mieli okazję w interesujący sposób spędzić swój wolny czas. Zabawy z rodzicami sprawiają, że dzieci czują się kochane, ważne i doceniane. Dziecko, które ma blisko siebie swoich opiekunów, nie boi się poznawać świata i z każdej zabawy wykonywanej razem z rodzicami  wyniesie wiele korzyści. Pamiętajmy, że czas spędzony z  dzieckiem jest bezcenny. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na następne zajęcia.

7- 11.12.15r. „ KIERMASZ ŚWIĄTECZNY”

W tych dniach w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy sprzedaż bożonarodzeniowych ozdób wykonanych przez naszych wychowanków, rodziców i nauczycieli. Dzięki państwu pomocy udało nam się zebrać kwotę potrzebną do zakupu piaskownicy. Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy wspomogli nasze przedszkole w naszej akcji.

8.12.15r „ SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM”

Do naszego przedszkola często przybywa dużo miłych gości, ale tego dnia przybył ten niezwykły, wyjątkowy, długo oczekiwany przez dzieci, który jak wszystkim wiadomo zawsze ma niespodzianki i prezenty. Był to oczywiście Święty Mikołaj z aniołkami i diabełkami. Zanim jednak rozdał upominki dzieciom, porozmawiał z nimi, spytał czy były grzeczne. Dzieci zaśpiewały piosenki i mówiły wiersze. Następnie Św. Mikołaj został gorąco zaproszony przez dzieci do zabawy, wspólnych tańców i śpiewu. Mikołaj przy pomocy swoich pomocników, każdej grupie przekazał ogromny worek prezentów. Wychowankowie z ogromną radością zaprosiły św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne!

15.12.15r „ ZIELONY DZIEŃ”

Tego dnia w przedszkolu królował kolor zielony. Wszyscy wychowankowie wyglądali jak małe żabki. Dzieci bawiły się wesoło do muzyki, słuchały opowiadania o zielonej krainie, rysowały zielone rysunki, oraz zajadały się zielonymi smacznymi i zdrowymi przysmakami.

21.12.15r „ JASEŁKA”

Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. Wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli z niecierpliwością oczekują ich nadejścia. W przedszkolu okres poprzedzający ten magiczny czas jest niezwykle pracowity. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i zapałem przygotowywały jasełka. Wychowankowie w pięknych strojach przedstawili świąteczne tradycje w towarzystwie kolęd i pastorałek. Przepiękna scenografia nadała temu wyjątkowemu spotkaniu uroczysty i nastrojowy klimat.  Występy w wykonaniu najmłodszych wprawiły zaproszonych gości w prawdziwie świąteczny nastrój.

22.12.15r „ SPOTKANIE Z PANIĄ GAMĄ”

W tym dniu dzieci miały okazję zobaczyć z bliska piękny, magiczny instrument jakim jest wiolonczela. Wychowankowie podczas koncertu wsłuchiwali się w dźwięki prezentowanego instrumentu. Pani Gama wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój grając piękne polskie kolędy.

23. 12.15r „ KOLĘDY ŚWIATA”

W tym dniu mieliśmy przyjemność gościć w naszym przedszkolu tatę Milenki S z grupy  " Czerwone Krasnoludki." Nasz przesympatyczny gosć zaprosił wszystkich na wyjątkowy świąteczny koncetr, podczas którego dzieci mogły usłyszeć kolędy i pastorałki z całego świata. Wychowankowie chętnie włączyli się do wspólnego kolędowania, grając przy tym na ciekawych instrumentach perkusyjnych. Bardzo dziękujemy za odwiedziny i wprowadzenie wszystkich w pełen magi świateczny nastrój.

23. 12.15r „ WIGILIA PRZEDSZKOLNA”

W naszym przedszkolu  przy wigilijnym stole spotykamy się w blasku choinki, przy akompaniamencie naszych pięknych polskich kolęd. Nasza przedszkolna Wigilia odbywa się nieco wcześniej, ale to nie znaczy, że jest mniej uroczysta. Wszyscy odświętnie ubrani, nieco wyciszeni w oczekiwaniu, co będzie dalej. Najpierw śpiewamy kolędy, potem składamy sobie życzenia łamiąc się opłatkiem, aż w końcu siadamy do pięknie nakrytego stołu. Na talerzach barszczyk, a na drugie rybka, ziemniaki i kapusta z grzybami.

 

Listopad

Sztuka bycia razem

1. Lubię siebie za...

2. Dla ciebie zrobię wiele.

3. Kolega czy przyjaciel?

4. Przyjaciele w krainie cyferek.

5. Razem można wiele.

Z dziejów Ziemi

1. W głebi Ziemi.

2. Bogactwa naszej planety.

3. Tato dlaczego?

4. Jak możemy dbać o Ziemię?

5. Bardzo lubię Ziemię za....

Ogień - gorący żywioł

1. Powitanie żywiołu - Ogień.

2. Ciepłe, gorące, smaczne.

3. Ogniste opowieści.

4. Gorące zawody.

5. Ogień wokół nas.

W tym miesiącu dzieci poznają bliżej kolejny z zywiołów jakim jest OGIEŃ.

Smoki dowiadują się że ogień to światło, ciepło, kominek,ognisko, ale również pożar, zniszczenie i ciężka praca strażaka. Ogień to Słońce i gwiazdy, temperatura, ciepłe kraje, gorące uczucia, blask świec. To pyszne ciasteczka pieczone w piekarniku i zupa na obiad. Należy zwrócic również uwagę na temat bezpieczenstwa, a zwłaszcza niebezpiecznych przedmiotów wokół nas, którymi można sie oparzyć lub skaleczyć. Dzieci dowiadują się że ogień jest bardzo potrzebny a jednoczesnie bardzo niebezpieczny.

Światło i ciepło

1. Szukamy ciepła.

2. Światło i ciemność

3. Światło i cień

4. Łańcuszek ciepłych słów.

5.Wróżki i czarodzieje.

 

10.11.15r "ŻÓŁTY DZIEŃ"

Tego dnia dzieci wyglądały jak małe żółte cytrynki. Żółty kolor zainspirował nas do wesołych zabaw, na chwilę zapomnieliśmy o jesiennej pogodzie za oknem.

19.11.15r „DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY”

Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłową higienę jamy ustnej, oraz na produkty spożywcze, które szkodzą naszemu uzębieniu. Dzieci dostały w prezencie pastę i szczoteczkę.

20.11.15r „ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW”

20 listopada  w grupie „ Zielonych Smoków” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Tematem przewodnim spotkania była złość i sposoby na pozytywne jej ukierunkowanie. W wieku przedszkolnym dziecko wyraża złość, gdy  ktoś przerywa mu zabawę, zabiera zabawki, nie pozwala wykonywać określonych czynności. Czasami wywołuje ją również  nieporadność malucha  lub nieudane kontakty z rówieśnikami. Złości nie da się uniknąć. Bardzo ważne jest, by od najmłodszych lat uczyć dzieci kierować złością w taki sposób, aby mieć ją pod kontrolą, nie krzywdzić przy tym siebie, oraz bliskich. Dzieci odczuwając złość, przeżywają ją całym sobą. rolą nas dorosłych, jest okazanie wsparcia  w tych trudnych chwilach.

25.11.15r „ SIEMIANOWICE ŚLASKIE – MOJE MIASTO”

25 listopada dwójka dzieci z naszego przedszkola Paweł N i Magdalena Ż wzięli udział w konkursie, którego organizatorem jest RADA PEDAGOGICZNA PRZEDSZKOLA NR 9. „ MOPLIKIEM SE JADA NA SZYCGTA”- TYM ŚLĄSKIM HITEM KABARETU RAK wychowankowie z naszego przedszkola rozpoczęli XX JUBILEUSZOWY KONKURS PRZEDSZKOLAKÓW „ SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE- MOJE MIASTO.” Konkurs podzielony był na dwie części. W pierwszej Paweł z Madzią zaśpiewali piosenkę, natomiast w drugiej mieli za zadanie rozpoznać jeden z obiektów sportowych w Siemianowicach, (był to Kompleks Sportowy Michał). Wszystkiego pilnowało jury w składzie : Krystian Hadasz, Wojciech Grzyb i Andrzej Fiałkowski. dzieci miały okazję nie tylko zapoznać się z historią naszego miasta, ale też zintegrować się ze sobą. Po artystycznych zmaganiach przyszedł czas na degustację pysznych , śląskich wypieków.

25.11.15r „ DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA”

Tego dnia zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu urodzinową uroczystość pluszowych misiów. Dzieci wysłuchały legendy o powstaniu maskotki pluszowego misia. Wychowankowie bawili się do muzyki ze swoimi pluszowymi zabawkami.

26.11.15r „JESIEŃ GRA NA SAKSOFONIE”

Dzieci miały okazję zobaczyć różne rodzaje saksofonów, posłuchać pięknej muzyki granej na prezentowanych instrumentach. Wszyscy wychowankowie chętnie brali udział w zabawach muzycznych z wykorzystaniem ciekawych instrumentów perkusyjnych.

 

PIOSENKA  "JASNY OGIEŃ"

Kiedy z głodu burczy w brzuchu,

mama na to radę ma:

na kuchence nam gotuje

pyszne danie – albo dwa!

Ref. Ogień, jasny ogień,

tak potrzebny jest!

Płonie pod czajnikiem

i w kominku też!

W zimny dzień ogrzeje,

w nocy światło da.

Ogień, jasny ogień

każdy z nas go zna!

Przy ognisku jest gorąco,

słychać wkoło iskier trzask!

Drewno w popiół się zamienia,

gdy już zgaśnie ognia blask...

Ref. Ogień, jasny ogień…

Jeśli ognia chcesz poszukać,

mamie daj całusów sto!

Kiedy kogoś bardzo kochasz,

to w serduszku znajdziesz go!

Ref. Ogień, jasny ogień...  

 

Październik

Jesień - dotknij, posmakuj, powąchaj.

1. Pory roku - jesień.

2. Jesień ze słońcem i deszczem.

3. Dary lasu.

4. Park w jesiennej szacie.

5. Marzenia drzewa.

6. Dary z pola i ogrodu.

7. Owocowy kosz.

8. Na jesiennym straganie.

9. Smaki ze spiżarni.

10. Sekrety chleba i innych produktów.

Dzieła sztuki wokół nas.

1. Architektura bliska i daleka.

2. Z mamą w galerii.

3. Piękno w drewnie, glinie i kamieniu.

4. Opowieści muzyczne.

5. Teatralny dzień.

Zwierzęta jesienią.

1. Skrzydlate pożegnania.

2. Spiżarnie zwierząt.

3. Kto kiedy śpi?

4. Jak chronić przyrodę?

5. Leśne zagadki.

 

06.10.15r " OWOCOWA SAŁATKA"

W tym dniu w naszym przedszkolu było przesmacznie, a przede wszystkim zdrowo!!!. Dzieci na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, pełną witamin sałatkę. Przedszkolaki przyniosły z domów różne swieże owoce. Były oczywiście jabłka, gruszki, banany, śliwki, mandarynki oraz kiwi. Najpierw dokładnie umyły rączki, potem ubrały fartuszki, w których dzieciaki wyglądały jak prawdziwi kucharze. Każdy dostał tackę, nożyk i tak przystąpiły do krojenia owoców. Gdy w misce znalazły się już wszystkie owoce, nadszedł czas na degustację. Dzieci z apetytem zjadały kolejne porcje tak pysznego deseru, który przecież same przygotowały. Po takich zajęciach każdy przedszkoczka  zapamięta, że to co zdrowe może być również bardzo smaczne!

14.10.15r "URODZINY KUBUSIA PUCHATKA"

Tego dnia świętowaliśmy urodziny Kubusia Puchatka. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały bajki pt: " Urodziny Kubusia Puchatka." SMOKI rozwiazywały zagadki dotyczące głównego bohatera oraz jego przyjaciół, tańczyły i bawiły sie wesoło do muzyki.

19.10.15. "WYCIECZKA DO MUZEUM CHLEBA W RADZIONKOWIE"

Bardzo ciekawym doświadczeniem była dla grupy „ZIELONYCH SMOKÓW” wycieczka do MUZEUM CHLEBA W RADZIONKOWIE. Przedszkolacy, pod przewodnictwem pani w pięknym śląskim stroju, mieli okazję zapoznać się z pokaźnym wycinkiem historii życia codziennego na ŚLĄSKU. DzieciI mogły poczuć się jak uczniowie w dawnej szkole, oglądały różnorodne przybory, przedmioty, meble oraz urządzenia służące dzieciom  i dorosłym na co dzień, poczynając od „RYSIKA i TABULKI”, a na komputerze kończąc. Wiele ze zgromadzonych sprzętów gospodarstwa domowego, strojów używanych było blisko sto lat temu. W ramach tejże wycieczki dzieciI zobaczyły bajkę „O KRÓLU KTÓRY CHLEBA NIE SZANOWAŁ ( bardzo pouczajaca historia), poznały proces  wypieku chleba, a nastepnie po szczegółowym instruktarzu gospodyni, każde dziecko samodzielnie wykonało swoją plecionkę z ciasta chlebowego, która po upieczeniu wszystkim bardzo smakowała. Ideą muzeum  jest przede wszystkim kultywowanie i uczenie szacunku do chleba, uświadomienie dzieciom, że spośród różnych wypieków nasz POLSKI, tradycyjny chleb nie ma sobie równych. Wchowankowie podczas zwiedzania byli bardzo zainteresowani wszystkim co miały okazję zobaczyć i usłyszeć.

28.10.15r "POMARAŃCZOWY DZIEŃ"

Tego dnia wszystkie dzieci wyglądały jak małe pomarańczki. SMOKI brały udział w różnych zabawach z udziałem koloru pomaranczowego i zajadały smakołykami.

30.10.15r "WYJŚCE DO BIBLIOTEKI"

30 października dzieci z grupy „Zielonych Smoków” wybrały się do Biblioteki Miejskiej w Siemianowicach Śląskich filia nr 8. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, dowiedziały się również, jak można stać się czytelnikiem biblioteki, oraz jak należy się w niej zachowywać. Pani Agnieszka, przesympatyczny pracownik biblioteki, zapoznała dzieci z zasadami korzystania z książek, które bardzo chętnie oglądały. Takie spotkania umożliwiają dzieciom bezpośredni kontakt z literaturą, a głośne czytanie zapewnia im wszechstronny rozwój. Smoki obiecały, że przyjdą ponownie, tym razem z rodzicami. Wychodząc wychowankowie wypożyczyli dwie książki, które teraz codziennie czytamy w przedszkolu. Wprowadzenie dzieci w świat literatury rozpoczyna się już od bardzo wczesnych lat. Literatura naszym przedszkolakom towarzyszy każdego dnia.

Wrzesień

Sztuka bycia w grupie.

1. Poznajmy się.

2. Moje miejsce.

3. Moje zasady.

4. Dyżurny i jego obowiązki.

5. Miło i bezpiecznie.

Ziemia pod lupą i nie tylko.

1. Podróż przez  żywioły.

2. Ziemia i ja.

3. Naturalne piękno ziemi.

4. Dom ważny dla każdego.

5. Skarby i plony Ziemi.

Mapa ciekawych podróży.

1. Zagadkowa podróż po mapie.

2. Piękno regionów.

3. Wakacyjne wspomnienia.

4. Wycieczka po Polsce.

5. Gdzie byliśmy?

Ważne znaki, ważne zasady.

1. Wzorowy pieszy i rowerzysta.

2. Czym podróżujemy po Ziemi?

3. Wzorowy pasażer i przyszły kierowca.

4. Pomagam sobie i innym.

5. Komu mogę zaufać?

17. 09.15r  TEATRZYK  " MATEUSZEK ŁAKOMCZUSZEK"

21.09.15r  "PIERWSZE ZAJĘCIA NA BASENIE".

W tym dniu dzieci rozpoczęły zajęcia na basenie. Wszystkie SMOKI były bardzo podekscytowane. Dzieci chętnie weszły do wody i bawiły się wspaniale. Wszystkim chętnym rodzicom i dziadkom, którzy pomagają nam przy rozbieraniu i ubieraniu dzieci serdecznie dziękujemy.

23. 09.15r  "WITAMY PANIĄ JESIEŃ"

Dzieci wzięły udział w różnego rodzaju grach i zabawach, do których zostały wykorzystane ziemniaki. Pogoda w tym dniu nam dopisała, więc upiekliśmy ziemniaki na ognisku w ogrodzie przedszkolnym. SMOKI z dużym zaangażowaniem brały udział we wszystkich konkurencjach, głośno kibicując swoim zawodnikom.

24.09.15r  "SPRZĄTANIE ŚWIATA"

W tym dniu nasze przedszkole w ramach SPRZĄTANIA ŚWIATA  brało udział w akcji " SPRZĄTANIE MIASTA." Dzieci uzbrojone w specjalne worki i rękawice wyruszyły sprzątać Osiedle Młodych. Każdy przedszkolak chciał zebrać jak najwięcej śmieci.

29.09.15r  "TĘCZOWY ZAWRÓT GŁOWY "

W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane na czerwono i zajadały się przez cały dzień czerwonymi przysmakami ( arbuz, zupa pomidorowa, kapusta czerwona, koktajl truskawkowy). SMOKI miały również  za  zadanie stworzyć z czerwonego papieru     "CZERWONĄ KRAINĘ." Dzieci wykazały się dużą wyobraźnią i kreatywnością.

TEKSTY PIOSENEK

„ MOJA PLANETA.”

Moja planeta jest całkiem nie z tej ziemi
Moja planeta nie ma ceny
Moja planeta jest rano niewyspana
Moja planeta jest tam gdzie Ty i mama.

Moja planeta nie spadła tu z księżyca
Moja planeta to tajemnica
Moja planeta raz zimna raz przegrzana
Moja planeta jest tam gdzie Ty i mama.

Ref. SOS - to Ziemia woła ludzi
Jutro tlen już trudniej będzie zbudzić
SOS - ratujmy siebie sami
SOS - do siebie wysyłamy

Moja planeta miłości się nie boi
Moja planeta broń rozbroi
Moja planeta zna dobre obyczaje
Moja planeta nam wszystkim dłoń podaje

Ref. SOS - to Ziemia woła ludzi...

(SOS! SOS! SOS!)

Tak to prawda
Ziemia była cierpliwa
Ale teraz musi
Teraz musi być żywa

Ref. SOS - to Ziemia woła ludzi...x2

(SOS! SOS! SOS! ... )

Ziemia, zielona wyspa

Nie warto mieszkać na Marsie, 
Nie warto mieszkać na Wenus. 
Na Ziemi jest życie ciekawsze, 
Powtarzam to każdemu. 

Ref.
Bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona, 
Wśród innych dalekich planet. 
To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, 
Więc musi być bardzo zadbany.

Chcę poznać życie delfinów 
I wiedzieć, co piszczy w trawie.
Zachwycać się lotem motyla 
I z kotem móc się bawić. 

Ref.
Bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona, 
Wśród innych dalekich planet. 
To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, 
Więc musi być bardzo zadbany. 

Galeria